piątek, 18 grudnia 2015

jak zrobić sutaszowe kolczyki - how to make soutache earings DIY


Samouczek jak zrobić takie kolczyki z sutaszu. Mam nadzieję, że będzie zrozumiały. Gdyby coś było niejasne piszcie postaram się wyjaśnić.
DIY how to make soutache earings just like those. I hope so it was clear. If not it, ask me, I try explain it.

A1 - 3 sznurki zszywamy razem, aby uzyskać łuk do wszycia koralika (A2)
A3 - luźną część z jednej strony formujemy w łuk i wszywamy koralik, podobnie robimy z drugim końcem i również wszywamy koralik (A3 - nie koniecznie taki sam). Końcówki chowamy z tyłu, obcinamy i podklejamy
B1 - kolejne 3 sznurki zszywamy razem (tak jak w A2 i A3) formując kształt pod większy koralik. Owalne lub okrągłe wszywa się łatwiej niż prostokątne, ja delikatnie kleję brzeg kanciastego, żeby nie uciekał mi ze sznurków. Zszywamy najpierw sutasz razem, a następnie przeszywamy przez otwór w koraliku (B2). Czasem jest zbyt duża przestrzeń między sznurkami, a koralikiem którą można "uzupełnić" małym koralikiem (B2). Koniec luźnego sznurka zszywamy razem (tak jak w A2 i A3) formując łuk.
W ten sposób utworzony łuk wszywamy (czerwony) koralik, następnie wywijamy sznurki w drugą stronę (formując łuk jak poprzednio) i wszywamy (zielony) koralik (C1).
C2 - Podobnie formując łuk wszywamy (niebieski) koralik po drugiej stronie.
C3 - Przyszywamy sutaszowe sznurki, pod które wszywamy koralik (zielony) (C4)

 Przyszywamy sznurki razem (D1). Na rogu dużego koralika przyszywamy jeden za drugim (czerwone) małe koraliki (D3), przeszywając przez każdy (i przez poprzednie też) nitkę "tam i z powrotem" (D2)
D4 - Gdy jesteśmy na środku dużego koralika, formujemy łuk (tak jak w A2 i A3) i wszywamy (niebieski) koralik.

E1 - Dookoła niebieskiego koralika będziemy przyszywać (zielone) małe koraliki. Mocujemy pierwszy koralik „tam i z powrotem”, następnie przeszywamy koralik od spodu w górę, zakładamy na igłę następny koralik i przeszywamy przez sutasz, "zawracamy" przeszywając od spodu ponownie ten sam koralik (E2) i tak obszywamy cały łuk (E3)
E4 - podobnie obszywamy (niebieskimi) małymi koralikami sąsiedni bok.


F1 - Obcinamy sznurki i podklejamy (jak w A4). Łączymy obydwie części przeszywając kilkakrotnie (F2 i F3).
F4 - Aby uzyskać "świetlistość" należy podkleić filc tylko tam gdzie to niezbędne, więc należy dopasować szablony z papieru i dopiero wtedy wyciąć kształt z filcu i przykleić z tyłu kolczyka.

...i to koniec ☺

6 komentarzy:

 1. Piękne kolczyki i bardzo przejrzysty tutorial. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do próby sutaszu, więc oglądam z wielkim zainteresowaniem. Może po Świętach?
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudne są, dziękuję za tutka może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny kursik,ale to mrówcza praca,trzeba dużo cierpliwości,a kolczyki cudne:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny kursik,ale to mrówcza praca,trzeba dużo cierpliwości,a kolczyki cudne:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie przedstawiłaś powstawanie efektownych kolczyków. Ciągle sobie obiecuję, że spróbuję i nic. Ale widzę, że warto. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...